Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Zasada działania
Najistotniejszą cechą odkurzacza centralnego, która zdecydowanie wyróżnia go na tle odkurzaczy przenośnych jest całkowite wyeliminowanie cyrkulacji użytego zassanego powietrza. O ile w najdoskonalszym nawet modelu odkurzacza tradycyjnego powietrze przechodzące przez worek z kurzem lub filtr wydmuchiwane jest z powrotem do pomieszczenia, o tyle Vacu – Maid po oczyszczeniu odprowadza je systemem przewodów bezpowrotnie na zewnątrz budynku. Nie trzeba przekonywać co to oznacza. Powietrze którym oddychamy jest idealnie czyste, wolne od najmniejszych drobin pyłu, milionów mikroskopijnej wielkości drobnoustrojów. Z ogromną ulga mogą wreszcie odetchnąć osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Jednym z podstawowych walorów centralnego odkurzania jest to, że nie towarzyszy mu hałas, pracuje bezgłośnie, chciałoby się powiedzieć dyskretnie. Jednostka centralna (silnik oraz zbiornik na zanieczyszczenia) umieszczona jest bowiem w odległym od części mieszkalnej pomieszczeniu (piwnicy bądź garażu), skąd system przewodów łączy ją z gniazdkami ssawnymi w poszczególnych częściach domu. Dlatego też ledwo słyszalny szum powietrza pozwala odkurzać bez obawy o zakłócenie spokoju czy snu innych domowników.

Najczęściej stosowaną metodą filtracji w odkurzaczach centralnych jest separacja cykloniczna.
W jednostkach typu KOMPAKT  zassane powietrze zostaje wprowadzone w ruch obrotowy wokół jej osi, co powoduje wytworzenie siły odśrodkowej działającej na cząsteczki cięższe od powiertza ,czyli drobiny kurzu i piasku, powodując ich osiadanie na ściankach separatora i opadanie do zbiornika na kurz, gwałtowna zmiana kierunku przepływu zassanego powietrza z ruchu obrotowego w ruch liniowy występuje tuż nad zbiornikiem na kurz, wtedy też następuje skuteczne wytrącenie zanieczyszczeń w wyniku działania siły bezwładności, która również jest poporcjonalna do masy i prędkości. Oczyszczone w ten sposób powietrze zostaje wydmuchane z jednostki centralnej, a następnie wyprowadzone na zewnątrz budynku.

W jednostkach typu SPLIT silnik i separator wraz ze zbiornikiem na kurz są umieszczone w osobnych obudowach. Rozwiązanie takie pozwala na wykonanie wydajniejszego i pojemniejszego separatora, w którym wygospodarowano miejsce na dodatkowy filtr do separacji włosów, ponadto znacznie ułatwiono obsługę odkurzacza.
Większy separator pozwolił na mechaniczne oddzielenie strumieni powietrza zasysanego od powietrza już oczyszczonego, dzięki czemu uzyskano efekt skuteczniejszej filtracji powietrza wydmuchiwanego z odkurzacza.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl